Vyhľadávanie na stránkach ChO:
Reklamný banner WebSupport
Stránky ChO hostuje WebSupport.sk v rámci programu Freeweb

Slovensko na 56. Medzinárodnej chemickej olympiáde v Rijáde získalo ďalšie zlato

V dňoch 21. až 30. júla 2024 hostila Univerzita kráľa Saúda v Rijáde 56. ročník Medzinárodnej chemickej olympiády (MChO). Slovenskú republiku na tejto prestížnej udalosti reprezentovali štyria nadaní gymnazisti, ktorí v konkurencii 327 súťažiacich z 89 krajín sveta (87 + Rusko a Bielorusko) získali všetci medaily:

  • Klaudia Sýkorová (Gymnázium, Poštová 9, Košice): bronzová medaila
  • Hugo Letavay (Gymnázium V. B. Nedožerského, Prievidza): bronzová medaila
  • Matej Škubla (Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava): strieborná medaila
  • Martin Pistovčák (Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava): zlatá medaila

V neoficiálnom rebríčku úspešnosti podľa medailí sa Slovenská republika umiestnila na vynikajúcom 15.-19. mieste spomedzi všetkých 87 zúčastnených krajín. V rámci Európy na skvelom 4.-7. mieste.

MChO je najprestížnejšia súťaž pre stredoškolákov v oblasti chémie na celosvetovej úrovni. Hoci sa zameriava na študentov stredných škôl, jej úlohy často výrazne prekračujú úroveň stredoškolskej chémie v náročnosti aj rozsahu.

Slovenská delegácia na 56. MChO (zľava): Peter Troška, Hugo Letavay s Eliškou, Martin Pistovčák, Klaudia Sýkorová, Matej Škubla s Prajdou, Tibor Dubaj a Samuel Andrejčák.
Slovenská delegácia na 56. MChO (zľava): Peter Troška, Hugo Letavay s Eliškou, Martin Pistovčák, Klaudia Sýkorová, Matej Škubla s Prajdou, Tibor Dubaj a Samuel Andrejčák.
Časť slovenskej delegácie na 56. MChO v tradičnom miestnom oblečení (zľava): Klaudia Sýkorová s Eliškou, Hugo Letavay, Peter Troška, Martin Pistovčák a Samuel Andrejčák.
Časť slovenskej delegácie na 56. MChO v tradičnom miestnom oblečení (zľava): Klaudia Sýkorová s Eliškou, Hugo Letavay, Peter Troška, Martin Pistovčák a Samuel Andrejčák.

Štvorčlenné družstvo Slovenskej republiky na MChO je vyberané z najúspešnejších účastníkov republikového kola ChO v kategórii A. Títo študenti absolvujú náročnú prípravu na špecializovaných výberových sústredeniach, ktoré organizuje SK ChO a NIVaM v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave, Fakultou chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave a Prírodovedeckou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Vďaka vysokej úrovni domácej ChO a špecializovanej príprave sa Slovensko na MChO dlhodobo veľmi dobre prezentuje, pričom naše reprezentačné družstvo sa tradične umiestňuje v prvej tretine až polovici poradia zúčastnených krajín.

Naši študenti súťažili v riešení teoretických a praktických úloh z rôznych oblastí chémie. Na riešenie každej časti mali k dispozícii 5 hodín.

 

Teoretické úlohy:

1. Výroba amoniaku a katalýza: Táto úloha sa zameriava na Haberov-Boschov proces syntézy amoniaku, pričom sa riešia výpočty rovnováhy, termodynamika reakcií a účinnosť katalyzátorov.

2. Elektronický nos: Táto úloha skúma princípy plynových senzorov s použitím polovodičových oxidov kovov, pričom sú potrebné výpočty týkajúce sa štruktúry spinelu, vodivosti a reakcií na signál pri detekcii rôznych plynov.

3. Enzým tyrozináza: Úloha sa zaoberá enzýmom tyrozín 3-monooxygenázou, pričom sa zameriava na kinetiku enzýmov, rýchlostné rovnice a mechanizmy inhibície enzýmu na základe experimentálnych údajov.

4. Chémia draslíka: Táto úloha skúma históriu a chemické vlastnosti draslíka, vrátane jeho elektrolytickej a chemickej výroby, ako aj identifikáciu komplexnej soli s unikátnou štruktúrou a kyslými vlastnosťami.

5. Analýza neznámej látky: Študenti majú za úlohu určiť zloženie a rozklad neznámej soli obsahujúcej kov prostredníctvom série titrácií a termickej analýzy.

6. Syntéza penicilínu: Úloha sa venuje stereochémii a syntetickým postupom vedúcim k výrobe Penicilínu VK, pričom zahŕňa rôzne organické reakcie a identifikáciu medziproduktov.

7. SABIC a chémia polymérov: Táto úloha sa zameriava na katalytickú oligomerizáciu eténu na výrobu lineárnych alfa-olefínov a chémiu vitrimérov, vrátane štrukturálnej analýzy a mechanizmov reakcií.

8. Látky v šafráne: Úloha zahŕňa celkovú syntézu kempferolu a unikátneho indolového alkaloidu serotobenínu, s dôrazom na kreslenie chemických štruktúr a pochopenie reakčných sekvencií.

9. Komplexy porfyrínu: Táto úloha skúma chémiu porfyrínových komplexov, vrátane komplexov s kovmi a nekovmi, ako aj analýzu väzby kov–kov v porfyrínových diméroch.

Praktické úlohy:

1. Indikátory: Táto úloha zahŕňa identifikáciu acidobázických indikátorov na základe ich správania pri rôznych hodnotách pH. Účastníci vykonávajú tenkovrstvovú chromatografiu (TLC) s použitím štyroch indikátorov na určenie ich prechodných hodnôt pH. Následne tieto indikátory používajú na identifikáciu pH ôsmich neznámych roztokov pozorovaním zmien farby a vykonávaním série identifikačných experimentov.

2. Titrácia na váhe: V tejto úlohe študenti skúmajú redoxné reakcie manganistanových iónov pri rôznom pH (kyslé, neutrálne a zásadité) vykonávaním titrácií, pričom na meranie hmotnosti reaktantov používajú váhu namiesto objemového vybavenia. Titrácie zahŕňajú reakcie s jodidovými aniónmi a inými látkami na určenie stechiometrie a oxidačných stavov produktov vznikajúcich za rôznych podmienok.

Členmi medzinárodnej poroty, ktorá sa podieľala na preklade a oprave úloh a riešení, boli Ing. Tibor Dubaj, PhD. (vedúci delegácie, Slovenská technická univerzita v Bratislave), Mgr. Samuel Andrejčák (Univerzita Komenského v Bratislave) a RNDr. Peter Troška, PhD. (Univerzita Komenského v Bratislave). Pri preklade úloh v online režime pomáhali doc. RNDr. Martin Putala, PhD. (Univerzita Komenského v Bratislave) a Mgr. Jela Nociarová, PhD. (Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici).

Za úspechy našich reprezentantov na MChO vďačíme ich talentu a usilovnosti, ako aj učiteľom na gymnáziách, ktorí ich podporovali a usmerňovali (prof. A. Ihnatková, Košice; prof. M. Kozák, Prievidza; prof. T. Jajcaj, Bratislava) a pedagógom z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a Ústavu polymérov SAV, ktorí ich na súťaž pripravovali.

Významnú úlohu v rozvoji talentovaných chemikov zohráva aj každoročne organizovaná Letná škola chémie, ktorú podporuje najmä Slovnaft, a.s., a jej „predvoj“, Letná škola mladých chemikov, spolu s nadstavbovým pokračovaním Letnej školy chémie ako vyvrcholenie korešpondenčného seminára, ktorý podporuje Prírodovedecká fakulta UK.

Text a foto: Mgr. Samuel Andrejčák

Slovensko na 56. Medzinárodnej chemickej olympiáde v Rijáde získalo ďalšie zlato Read More »

47. Letná škola chemikov v Prievidzi a Novákoch

V dňoch 30. júna až 12. júla 2024 sa uskutočnil už 47. ročník Letnej školy chemikov (LŠCh).
 
na Gymnáziu V. B. Nedožerského v Prievidzi (GVBN) a na Strednej odbornej škole v Novákoch (SOŠ) a zúčastnili sa jej najúspešnejší riešitelia Chemickej olympiády v kategóriách B a C z každého kraja. Prednášky sa konali na Gymnáziu V. B. Nedožerského a v laboratóriu na Strednej odbornej škole v Novákoch si účastníci LŠCh zlepšovali svoje praktické zručnosti.
 
Letnú školu chemikov zastrešuje Slovenská chemická spoločnosť (SChS) a Slovenská komisia Chemickej olympiády (ChO) a koná sa pod záštitou dekanov Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského (PriF UK), Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FChPT STU) a Prírodovedeckej fakulty Univerzitu P. J. Šafárika v Košiciach (PrírF UPJŠ). Miestnymi organizátormi bol PaedDr. Miroslav Kozák z GVBN Prievidza a Ing. Elena Kulichová a Ing. Monika Čerňanská z SOŠ Nováky, odbornou garantkou LŠCh bola doc. Ing. Dana Dvoranová, PhD.
Tohtoroční účastníci 47. ročníka Letnej školy chemikov.
Tohtoroční účastníci 47. ročníka Letnej školy chemikov.
Laboratórne cvičenia z anorganickej, organickej, analytickej chémie a biochémie – SOŠ Nováky.
Laboratórne cvičenia z anorganickej, organickej, analytickej chémie a biochémie – SOŠ Nováky.

Tento rok sa stretlo 49 najšikovnejších účastníkov krajských kôl CHO v kategóriách B a C ako aj 4 úspešní riešitelia v kategórii A, z ktorých 2 účastníci, Klaudia Sýkorová (Gymnázium Poštová 9, Košice) a Hugo Letavay (GVBN, Prievidza) následne reprezentovali Slovensko na Medzinárodnej chemickej olympiáde (IChO) v Rijáde v Saudskej Arábii. Ďalšími reprezentantmi, ktorí sa nemohli zúčastniť LŠCh, sú Matej Škubla a Martin Pistovčák, obaja Gymnázium Grösslingová 18, Bratislava.

LŠCh je zameraná na rozširovanie vedomostí a laboratórnych zručností študentov v rôznych oblastiach chémie a súčasne ich pripravuje na riešenie úloh Chemickej olympiády vo vyšších kategóriách. Účastníci počas pracovných dní strávili na prednáškach a v laboratóriách neraz 7 až 8 hodín a ešte to mali spojené so skorým ranným vstavaním (budíček mali o 5:45, aby sa stihli presunúť z Prievidze do Novák). Napriek nabitému programu, cestovaniu a aj vysokým teplotám, stredoškoláci so záujmom počúvali prednášky, počítali príklady, komunikovali s lektormi a v laboratóriu sa naplno venovali zadaným úlohám.

Odborný program LŠCh sa tento rok začínal organickou chémiu, prednášky viedli prof. Mgr. Radovan Šebesta, DrSc. a doc. RNDr. Martin Putala, PhD., laboratórne cvičenia viedli Mgr. Barbora Zahradníková a Mgr. Tomáš Čičvák (všetci z PriF UK). Potom nasledovali bloky z analytickej chémie a anorganickej chémie. Analytickú chémiu v kategórii C zastrešovala Ing. Monika Čerňanská a v kategórii B Ing. Elena Kulichová, obe zo SOŠ Nováky. Anorganickú chémiu vyučovali v kategórii B Ing. Rastislav Šípoš, PhD. (FChPT STU) a PaedDr. Eva Krajčovičová, PhD. (GVBN Prievidza) a v kategórii C doc. RNDr. Jozef Tatiersky, PhD. (PriF UK). Fyzikálnu chémiu v kategórii B viedol Ing. Tibor Dubaj, PhD. a v kategórii C doc. Ing. Dana Dvoranová, PhD. (obaja FChPT STU). Biochémia pre kategóriu B bola v rukách doc. Ing. Borisa Lakatoša, PhD. a Ing. Pavla Štefíka (obaja FChPT STU).

Pri odbornom programe študentom pomáhala aj učebnica so študijnými materiálmi z uvedených oblastí, ktorú pripravili učitelia letnej školy a vydanie podporila FChPT STU a vytlačila Slovenská chemická knižnica. Možno tu spomenúť, že pre mnohých študentov to bude aj pamätníkom na túto akciu, lebo si do nej navzájom na záver zbierali podpisy a venovania.

V rámci odborného programu sa študenti zúčastnili aj exkurzie v spoločnosti Fortischem, a. s. v Novákoch.

Vo voľnom čase sa o účastníkov LŠCh postarali pedagogickí vedúci Patrik Prístupný (Jeseniova lekárska fakulta v Martine UK), Bc. Rebeka Kohútová a Peter Dudáš (obaja PriF UK) – všetci sú aj absolventami GVBN v Prievidzi. Voľnočasové aktivity, ktoré pre účastníkov vedúci pripravili boli venované športom, kvízom, spoznávaniu Prievidze, diskusiám a diskotéke, ako aj písaním protokolov a príprave na vedomostné testy. Víkendový program patril najmä aktívnemu oddychu; v sobotu sa uskutočnil výstup na Bralovú skalu z Remäty, kde sa konala tradičné opekanie špekáčikov a slaniny a návrat zo Skleného pri Handlovej, takže účastníci mali možnosť vidieť krásy Prievidzskej kotliny aj Turčianskej kotliny. V nedeľu sa program presunul do Bojníc, kde navštívili Bojnický zámok, Národnú zoologickú záhradu Bojnice, ako aj vyhliadkovú vežu Bojnice (prezývanú aj Čajka) alebo Dom ilúzií Bojnice.

Pravidelnou súčasťou LŠCh býva aj vedomostná súťaž, ktorá sa skladá z testov, ktoré študenti píšu počas jednotlivých blokov ako aj hodnotenie zručností počas laboratórnych prác a vypracovanie protokolov. Aj keď testy boli náročné, ich úspešnosť bola pomerne vysoká a vypracované protokoly mali veľmi dobrú úroveň. V kategórii B sa na prvých troch miestach umiestnili:

  • Lívia Sušková (Evanjelické gymnázium J. A. Komenského, Košice)
  • Samuel Dudek (Gymnázium V. B. Nedožerského, Prievidza)
  • Matej Kočík (Gymnázium, Poštová 9, Košice)

V kategórii C sa na prvých troch miestach umiestnili:

  • Ondrej Gibas (Gymnázium P. J. Šafárika, Rožňava)
  • Alica Jenčová (Spojená škola Novohradská, Bratislava)
  • Katarína Hamarová (Gymnázium J. Hollého, Trnava)

Umiestnenia na prvých troch miestach boli odmenené aj finančnými cenami, prvé miesta v oboch kategóriách boli ocenené Slovenskou chemickou spoločnosťou, druhé miesta ocenili FChPT STU (kategória B) a PriF UK (kategória C) a tretie miesta boli ocenené PrírF UPJŠ.

Prednášky v priestoroch Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi a SOŠ Nováky.
Prednášky v priestoroch Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi a SOŠ Nováky.
Bralová skala
Bralová skala
Víťazi vedomostnej súťaže LŠCH (kategórie B a C) spolu s doc. M. Putalom, predsedom Slovenskej komisie Chemickej olympiády a doc. D. Dvoranovou, odbornou garantkou LŠCh.
Víťazi vedomostnej súťaže LŠCH (kategórie B a C) spolu s doc. M. Putalom, predsedom Slovenskej komisie Chemickej olympiády a doc. D. Dvoranovou, odbornou garantkou LŠCh.

Slávnostné ukončenie LŠCh, počas ktorého sa uskutočnilo aj vyhodnotenie súťaže, sa konalo na pôde Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi v piatok 12. júla 2024. Začalo sa prednáškou „Sto rokov kvantovej chémie“, ktorú predniesol doc. Ing. Ján Reguli, CSc., dlhoročný odborný garant LŠCh (do roku 2021), privítaním pozvaných hostí a účastníkov a vystúpením členov hudobnej skupiny Vavrinec Band, pôsobiacej pri GVBN v Prievidzi. Počas slávnostného ukončenia sa účastníkom prihovorili aj pozvaní hostia, PaedDr. Eleonóra Porubcová, riaditeľka GVBN v Prievidzi, Ing. Dagmar Štangová, zástupkyňa riaditeľa pre praktické vyučovanie SOŠ Nováky, Ing. Silvia Surová, bývalá generálna tajomníčka Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu Slovenskej republiky, Ing. Ľudmila Koreňová, vedúca odboru riadenia kontroly a kvality, Fortischem, a. s. ako aj prof. RNDr. Jozef Noga, DrSc., prodekan PriF UK v Bratislave, doc. Ing. Boris Lakatoš, PhD., prodekan FChPT STU v Bratislave, RNDr. Rastislav Serbin, PhD., v zastúpení dekana PrírF UPJŠ Košice a doc. RNDr. Martin Putala, PhD., predseda Slovenskej komisie CHO.

Na vyhodnotení boli študentom odovzdané účastnícke diplomy a knihy s chemickou tematikou, ktoré venovali Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave a Slovenská chemická spoločnosť.

Letná škola chemikov sa mohla uskutočniť v plnom rozsahu len vďaka finančnému príspevku a materiálnej pomoci sponzorov: SLOVNAFT, a.s., Zväz chemického a farmaceutického priemyslu Slovenskej republiky, Hermes Labsystems s.r.o., Fortischem, a.s., Envien Group, Axxence Slovakia s.r.o., Biosynth, s.r.o., Nadácia Dionýza Ilkoviča a Považský cukor a.s.

Za vydarený priebeh akcie ďakujeme nielen organizátorom 47. ročníka LŠCh a sponzorom, ale aj SChS za zabezpečenie finančnej administratívy, ako aj zamestnancom GVBN v Prievidzi a SOŠ Novákoch. Vďaka Vám všetkým sa mohla letná škola úspešne uskutočniť.

Dana Dvoranová
Foto: Peter Dudáš a Ing. Rastislav Šípoš, PhD.

47. Letná škola chemikov v Prievidzi a Novákoch Read More »

Konzultácie s autormi úloh 60. ročníka ChO pre kategóriu A

Aj v tomto roku organizuje Slovenská komisia Chemickej olympiády diskusie s autormi úloh v kategórii A ešte pred krajským kolom.
 
Ak máte k úlohám v kategórii A otázky, ktoré by ste sa chceli spýtať priamo ich autorov, neváhajte sa zaregistrovať a zúčastniť sa. Diskusie sa uskutočnia online, v utorok 16. 1. 2024 a v piatok 19. 1. 2024 vždy o 16:00, prostredníctvom MS Teams. Pre účasť je potrebná registrácia vopred prostredníctvom formulára: https://forms.gle/PD8UcnCNcyDSj35H8
 
Následne dostanete odkaz na pripojenie sa do MS Teams. Tešíme sa na spoločné stretnutie online.

Konzultácie s autormi úloh 60. ročníka ChO pre kategóriu A Read More »

Domáce kolo kategórie D pre šk. rok 2023/24 zverejnené!

Pre najmladších riešiteľov chemickej olympiády jubilejného 60. ročníka ChO zverejňujeme zadania domáceho kola úloh v kategórii D. Tak ako v ostatných kategóriách, aj tu nájdete v domácom kole témy, ktoré sa budú niesť celým ročníkom olympiády. A samozrejme aj zoznam odporúčanej literatúry, na ktorú sa oplatí vrhnúť sa čo najskôr.

Medzi témami kategórie D sa aj tento rok nachádzajú základy chémie, chemické názvoslovie, klasifikácia chemických reakcií a základné chemické výpočty. K týmto tradičným témam sa v tomto ročníku ChO pridávajú prvky horčík a vápnik.

Aj v tomto školskom roku nájdete zadania zverejnených úloh ChO nielen na stránke NIVaM-u, ale aj na záložnej stránke na webe ChO. Úlohy domáceho kola kategórie D nájdete pod týmito odkazmi:

V kategórii D sa najúspešnejší súťažiaci môžu prepracovať až do krajského kola, ktoré sa bude konať v apríli. Najlepší riešitelia z každého kraja tiež každý rok dostanú aj pozvánku na Letnú školu mladých chemikov. Takže je o čo bojovať.
Veľa šťastia v jubilejnom 60. ročníku chemickej olympiády!

Hlavným motívom úloh v kategórii D sú prvky horčík a vápnik. Na obrázku je vľavo mydlo v destilovanej vode vpravo v tvrdej vode.
Hlavným motívom úloh v kategórii D sú prvky horčík a vápnik. Na obrázku je vľavo mydlo v destilovanej vode vpravo v tvrdej vode.

Domáce kolo kategórie D pre šk. rok 2023/24 zverejnené! Read More »

Domáce kolo kategórie B pre šk. rok 2023/24 zverejnené!

Ako ďalšie v poradí zverejňujeme v jubilejnom 60. ročníku ChO zadania domáceho kola úloh v kategórii B. Nájdete tu témy, ktoré sa v kategórii B budú niesť celým ročníkom olympiády. Hlavným motívom úloh zo všeobecnej a anorganickej chémie budú prvky 16. skupiny, najmä kyslík a síra. Úlohy z organickej chémie sa zamerajú na aromatické uhľovodíky a základom praktických úloh bude najmä chelátometria.

Aj v tomto školskom roku nájdete zadania zverejnených úloh ChO nielen na stránke NIVaM-u, ale aj na záložnej stránke na webe ChO. Úlohy domáceho kola kategórie B nájdete pod týmto odkazom.

Nezabudnite, že súčasťou zadaní je aj zoznam odporúčanej literatúry, na ktorú sa oplatí vrhnúť sa čo najskôr.

V kategórii B sa najúspešnejší súťažiaci môžu prepracovať až do krajského kola, ktoré sa bude konať v apríli. Najlepší riešitelia z každého kraja tiež každý rok dostanú aj pozvánku na Letnú školu chemikov. Takže je o čo bojovať.

Veľa šťastia v jubilejnom 60. ročníku chemickej olympiády!

Hlavným motívom úloh zo všeobecnej a anorganickej chémie tohto ročníka chemickej olympiády v kategórii B sú prvky 16. skupiny, najmä síra a kyslík. Na obrázku trimér oxidu sírového.
Hlavným motívom úloh zo všeobecnej a anorganickej chémie tohto ročníka chemickej olympiády v kategórii B sú prvky 16. skupiny, najmä síra a kyslík. Na obrázku trimér oxidu sírového.

Domáce kolo kategórie B pre šk. rok 2023/24 zverejnené! Read More »

Harmonogram seminárov PopChemOl pre 60. ročník ChO

Logo PopChemOl

Harmonogram seminárov PopChemOl-u pre 60. ročník ChO bol zverejnený a nájdete ho pod týmto odkazom:

chemickaolympiada.sk/seminare-popchemol-pre-60-rocnik-cho/

Semináre PopChemOl organizuje Prírodovedecká fakulta UK pod záštitou bratislavskej krajskej komisie ChO. Cieľom je priblížiť riešiteľom ChO, najmä z kategórií A a B, tie témy chemickej olympiády, ku ktorým sa na svojich domácich školách väčšinou až tak bežne nedostanú. Aj tento rok sa semináre konajú formou webinárov.

Aktivity PopChemOl-u môžete sledovať aj prostrednívtom FB skupiny na www.facebook.com/groups/popchemol/

Harmonogram seminárov PopChemOl pre 60. ročník ChO Read More »

Domáce kolo kategórie C pre šk. rok 2023/24 zverejnené!

Po úlohách kategórie A zverejňujeme ako ďalšie v poradí zadania domáceho kola úloh v kategórii C. V zadaniach domáceho kola nájdete témy, ktoré sa v kategórii C budú niesť celým ročníkom olympiády. Hlavným motívom praktickej časti je tento rok síra a jej zlúčeniny. A síra je aj jednou z tém teoretickej časti.

Aj v tomto školskom roku nájdete zadania zverejnených úloh ChO nielen na stránke NIVaM-u, ale aj na záložnej stránke na webe ChO. Úlohy domáceho kola kategórie C nájdete pod týmito odkazmi:

Nezabudnite, že súčasťou zadaní je aj zoznam odporúčanej literatúry, na ktorú sa oplatí vrhnúť sa čo najskôr.

V kategórii C sa najúspešnejší súťažiaci môžu prepracovať až do krajského kola, ktoré sa zvyčajne koná v máji. Najlepší riešitelia z každého kraja tiež každý rok dostanú aj pozvánku na Letnú školu chemikov. Takže je o čo bojovať.

Veľa šťastia v jubilejnom 60. ročníku chemickej olympiády!

Hlavným motívom praktickej časti a jednou z tém teoretickej časti tohto ročníka chemickej olympiády v kategórii C je síra a jej zlúčeniny.
Hlavným motívom praktickej časti a jednou z tém teoretickej časti tohto ročníka chemickej olympiády v kategórii C je síra a jej zlúčeniny.

Domáce kolo kategórie C pre šk. rok 2023/24 zverejnené! Read More »

46. Letná škola chemikov v Banskej Bystrici

Na začiatku letných prázdnin, v dňoch 2. júla – 14. júla 2023, sa v priestoroch Katedry chémie Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela (FPV UMB) v Banskej Bystrici konal 46. ročník Letnej školy chemikov (LŠCh).

Toto podujatie s dlhou tradíciou je určené pre najúspešnejších riešiteľov krajských kôl chemickej olympiády (ChO) v kategóriách C a B (sú to najmä šikovní študenti 1. a 2. ročníkov stredných škôl). Hoci sa Letná škola chemikov organizuje pod hlavičkou Slovenskej komisie ChO a Slovenskej chemickej spoločnosti, samotné podujatie sa každý rok koná v inom meste. Na FPV UMB sa LŠCh uskutočnila po prvýkrát.

O organizáciu sa postarali členky Krajskej komisie ChO za Banskobystrický kraj, doc. RNDr. Zuzana Melichová, PhD. (Katedra chémie, FPV UMB, Banská Bystrica) a Mgr. Jela Nociarová, PhD. (Katedra anorganickej chémie, PriF UK, Bratislava). Odborným garantom podujatia býval dlhý čas doc. Ing. Ján Reguli, CSc. a od roku 2022 prebrala garantovanie doc. Ing. Dana Dvoranová, PhD. (FChPT STU v Bratislave).

Spoločná foto účastníkov 46. LŠCh pred Fakultou prírodných vied UMB v Banskej Bystrici.
Spoločná foto účastníkov 46. LŠCh pred Fakultou prírodných vied UMB v Banskej Bystrici.
LŠCh 2023 - Laboratórne cvičenie z anorganickej chémie.
LŠCh 2023 - Laboratórne cvičenie z anorganickej chémie.
LŠCh 2023 - spoločná fotografia účastníkov LŠCh v kat. C spolu s lektormi organickej chémie: Mgr. Barborou Zahradníkovou a Mgr. Tomášom Čičvákom
LŠCh 2023 - spoločná fotografia účastníkov LŠCh v kat. C spolu s lektormi organickej chémie: Mgr. Barborou Zahradníkovou a Mgr. Tomášom Čičvákom

Na Katedre chémie FPV UMB sa tak v prvých dvoch júlových týždňoch stretlo až 53 šikovných účastníkov so záujmom o prírodné vedy z celého Slovenska, od Bratislavy až po Sninu. Medzi nimi sa nachádzali aj štyria reprezentanti Slovenska na 55. Medzinárodnej chemickej olympiáde: Richard Grešák (Evanjelické gymnázium J. A. Komenského, Košice), Matej Škubla (Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava), Tomáš Iliaš a Adam Benjamín Plšek (obaja z Gymnázia V. B. Nedožerského, Prievidza), ktorí sa tu intenzívne pripravovali a hneď na druhý deň po skončení LŠCh odcestovali do švajčiarskeho Zürichu, kde pre Slovensko vybojovali 3 strieborné a 1 bronzovú medailu.

Hlavným cieľom LŠCh je pripraviť študentov na riešenie vyšších kategórií chemickej olympiády, a to vďaka novým vedomostiam a praktickým zručnostiam, ktoré si z LŠCh nepochybne odniesli. Svedčí o tom aj intenzívny program, ktorí mali účastníci pripravený. Denne strávili až 7 hodín na prednáškach, seminároch, či laboratórnych cvičeniach pod vedením vysokoškolských pedagógov.

Odborný program bol rozdelený do viacerých oblastí. V oboch kategóriách sa začínal anorganickou chémiou. Prednášky a laboratórne cvičenia, zamerané najmä na prípravu anorganických látok a koordinačných zlúčenín, pre mladších študentov (kategória C) viedol doc. RNDr. Jozef Tatiersky, PhD. (Prírodovedecká fakulta Unoverzity Komenského v Bratislave), v kategórii B to boli Ing. Rastislav Šípoš, PhD. (FChPT STU v Bratislave) a PaedDr. Eva Krajčovičová, PhD. (Gymnázium J. Lettricha v Martine).

Analytickú chémiu pre obidve kategórie pripravili Ing. Anna Ďuricová, PhD. (Fakulta ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene) a Mgr. Jela Nociarová, PhD. (FPV UMB v Banskej Bystrici). Študenti si vyskúšali stanovenie tvrdosti vody a zisťovali obsah soli v rastlinnej nátierke. Fyzikálnu chémiu pre kategóriu B zabezpečil Ing. Tibor Dubaj, PhD. a pre kategóriu C doc. Ing. Dana Dvoranová, PhD. a Ing. Zuzana Magyarová (všetci z FChPT STU v Bratislave). Študenti sa oboznámili so základmi termodynamiky, termochémie a chemickej kinetiky a naučili sa stanovovať pyknometrickou metódou hustotu kvapalín a pár.

Organickú chémiu prednášali prof. Mgr. Radovan Šebesta, DrSc. a doc. RNDr. Martin Putala, PhD. a laboratórne cvičenia zamerané na prípravu kyseliny benzoovej a acyláciu ferocénu viedli Mgr. Barbora Zahradníková a Mgr. Tomáš Čičvák (všetci z PriFUK v Bratislave). Súčasťou odborného programu pre kategóriu B bola aj biochémia, ktorú zabezpečili doc. Ing. Boris Lakatoš, PhD. a Ing. Pavol Štefík (FChPT STU v Bratislave). V chemických laboratóriách katedry chémie počas celých dvoch týždňov veľký kus práce odviedli pani techničky Mgr. Ivana Petránová a Anna Masárová.

Vo voľnom čase sa o účastníkov LŠCh zodpovedne starali vedúci Petra Polnišerová, Martin Puffler a Patrik Prístupný, ktorí im pripravili zaujímavý voľnočasový program. Večery na letnej škole patrili spoznávaniu Banskej Bystrice, diskotékam, športovým aktivitám, oddychu, ale občas veru aj písaniu protokolov z laboratórnych cvičení.

Víkendový program patril aktívnemu oddychu: v sobotu doobeda to bola návšteva Múzea SNP v Banskej Bystrici a popoludní na účastníkov čakal výlet na Suchý vrch spojený s termickou „pyrolýzou“ špekačiek. V nedeľu sme si prezreli hradnú expozíciu v Slovenskej Ľupči a pri zostupe z hradného kopca sme sa na základe odporúčania domácich nezabudli zastaviť v ľupčianskej minizoo a na zmrzline. Turisticky naladený program pokračoval aj v utorok, a to večernou výpravou na hvezdáreň na Vartovke, odkiaľ sme sa vrátili až po polnoci.

Ako každoročne aj tento rok výučba jednotlivých predmetov končila krátkym testom. Testy síce neboli najľahšie, pretože nových informácií, ktoré im predchádzali, bolo veľmi veľa, ale napriek tomu úspešnosť ich riešenia bola pomerne vysoká.

V kategórii B si najlepšie počínali:

  • Samuel Dudek (Gymnázium V. B. Nedožerského, Prievidza)
  • Daniel Šablatúra (Gymnázium sv. Andreja, Ružomberok) 
  • Marek Ištok (Gymnázium J. A. Raymana, Prešov).

V kategórii C boli najúspešnejší:

  • Martin Pistovčák (Gymnázium Grösslingová, Bratislava)
  • Hugo Letavay (Gymnázium V. B. Nedožerského, Prievidza)
  • Adam Kovalčík (Gymnázium M. R. Štefánika, Nové Zámky).

Vyhodnotenie 46. ročníka Letnej školy chemikov sa uskutočnilo v piatok 14. júla 2023 za účasti viacerých významných hostí. Pozvanie prijali doc. RNDr. Martin Putala, PhD., predseda Slovenskej komisie ChO, doc. RNDr. Jarmila Kmeťová, PhD. MBA, prorektorka UMB v Banskej Bystrici, prof. RNDr. Jozef Noga, DrSc., prodekan PriF UK v Bratislave, doc. Ing. Boris Lakatoš, PhD., prodekan FChPT STU v Bratislave, doc. PaedDr. Miriam Spodniaková Pfefferová, PhD., prodekanka FPV UMB v Banskej Bystrici a Mgr. Matej Šuránek, podpredseda Akademického senátu UMB v Banskej Bystrici.

Na vyhodnotení boli študentom odovzdané účastnícke diplomy a knihy s chemickou tematikou, ktoré venovali Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave v Bratislave, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave a Slovenská chemická spoločnosť.

Najlepší účastníci LŠCh boli zároveň odmenení finančnými poukážkami od PriF UK v Bratislave, FChPT STU v Bratislave a SChS v Bratislave. Vecné ceny pre najlepších účastníkov zabezpečila Fakulta prírodných vied UMB v Banskej Bystrici.

Účastníci LŠCh 2023 pri 700-ročnej lipe na hrade v Slovenskej Ľupči.
Účastníci LŠCh 2023 pri 700-ročnej lipe na hrade v Slovenskej Ľupči.
Najúspešnejší účastníci 46. LŠCH v kat. B (vľavo) a v kat. C (vpravo). Zľava: Martin Pistovčák, Hugo Letavay, Adam Kovalčík, Daniel Šablatúra, Samuel Dudek, Marek Ištok.
Najúspešnejší účastníci 46. LŠCH v kat. B (vľavo) a v kat. C (vpravo). Zľava: Martin Pistovčák, Hugo Letavay, Adam Kovalčík, Daniel Šablatúra, Samuel Dudek, Marek Ištok.

Letná škola chemikov sa mohla uskutočniť v plnom rozsahu len vďaka finančnému príspevku a materiálovej pomoci sponzorov: SLOVNAFT, a.s., Zväz chemického a farmaceutického priemyslu Slovenskej republiky, Hermes Labsystems s.r.o., JAVYS a.s. Jaslovské Bohunice, Nadácia Železiarní Podbrezová, Evonik Fermas s.r.o. Slovenská Ľupča, MiralTech s.r.o. Prievidza.

Poďakovanie patrí aj pani hospodárke Slovenskej chemickej spoločnosti, Ing. Michaele Halinkovičovej, za zabezpečenie finančnej administratívy. Materiál, chemikálie, laboratórne sklo a pomôcky zabezpečila Katedra chémie FPV UMB v Banskej Bystrici a s chýbajúcimi pomôckami a chemikáliami veľmi ochotne pomohla Katedra environmentálneho inžinierstva FEE TU vo Zvolene.

Všetkým sponzorom podujatia veľmi pekne ďakujeme!

Účastníkom LŠCH prajeme veľa úspechov v riešení úloh v nasledujúcom ročníku chemickej olympiády ako aj v ich ďalšom štúdiu na stredných či vysokých školách.

doc. RNDr. Zuzana Melichová, PhD.
Mgr. Jela Nociarová, PhD.
Fotografie: Petra Polnišerová

46. Letná škola chemikov v Banskej Bystrici Read More »

Domáce kolo kategórie A pre šk. rok 2023/24 zverejnené!

Tak ako každý rok, aj v jubilejnom 60. ročníku ChO otvárame nový ročník zverejnením úloh pre kategóriu A. Kategória A je spolu s kategóriou EF našou najvyššou kategóriou chemickej olympiády, v ktorej sa súťažiaci môžu prepracovať až na medzinárodné kolo ChO. To sa v roku 2024 uskutoční v exotickej Saudskej Arábii.

Aj v tomto školskom roku nájdete zadania zverejnených úloh ChO na stránke NIVaM-u, ako aj na záložnej stránke na webe ChO. V zadaniach domáceho nájdete témy, ktoré sa v kategórii A budú niesť celým ročníkom olympiády.

Zadania teoretických úloh domáceho kola si môžete stiahnuť pod týmto odkazom alebo kliknutím na nasledujúci ilustračný obrázok. Autori úloh z anorganickej a analytickej chémie sa tento rok zamerali  na najznámejšie priemyselné procesy spojené s prípravou pre človeka najdôležitejších chemických prvkov, resp. zlúčenín. Novinkou v tomto ročníku budú grafické úlohy spojené s materiálovými bilanciami, riešené na milimetrovom papieri. Analytická časť úloh bude zameraná najmä na rôzne spôsoby využitia surovín.

Fyzikálna chémia sa tento rok zameria na uzavreté plynné sústavy. Prvou oblasťou bude ich stavový opis a ich termodynamika. Druhou a treťou oblasťou budú ich chemické reakcie a s nimi súvisiace ustálenie chemickej rovnováhy a kinetika reakcií 1. poriadku.

Zadania teoretických úloh domáceho kola pre kategóriu A.
Zadania teoretických úloh domáceho kola pre kategóriu A - brožúra vo formáte PDF sa otvorí po kliknutí na obrázok.
Ilustračný obrázok pre domáce kolo kat. A
Zadania praktických úloh domáceho a školského kola pre kategóriu A - brožúra vo formáte PDF sa otvorí po kliknutí na obrázok.

Organická chémia sa v tomto ročníku popri tradičných témach úloh z organickej chémie kategórie A zameria na chémiu 3-členných cyklov. Okrem už známych metód syntézy takýchto cyklov sa v tomto ročníku oboznámime aj s reakciou nepolárnych alkénov s karbénom, či Coreyho-Čajkovského reakciu s ylidmi odvodenými od sulfóniových alebo sulfoxóniových solí.

Úlohy z biochémie budú v jubilejnom 60. ročníku zamerané na nukleové kyseliny a chémiu súvisiacu s prenosom a tokom genetickej informácie.

Praktické úlohy v domácom a školskom kole sa aj v tomto ročníku sústredia na laboratórnych operácií typické pre odmernú analýzu s dôrazom na dosahovanie presných výsledkov. Praktické úlohy z organickej chémie sa sústredia na základné teoretické znalosti a praktické zručnosti zo syntézy, izolácie, čistenia, identifikácie a charakterizácie organických zlúčenín. Zadania praktických úloh domáceho a školského kola si môžete stiahnuť pod týmto odkazom alebo kliknutím na nasledujúci ilustračný obrázok.

Hor sa teda do nového ročníka, chemická olympiáda opäť hľadá svojich nových šampiónov!

Domáce kolo kategórie A pre šk. rok 2023/24 zverejnené! Read More »

Po troch rokoch opäť naživo – úspech Slovenska na 55. Medzinárodnej chemickej olympiáde v Zürichu

Po troch rokoch medzinárodných olympiád v dištančnom móde sme sa opäť dočkali súťaže naživo. V dňoch 16.-25. júla 2023 sa vo Švajčiarsku konal 55. ročník Medzinárodnej chemickej olympiády, ktorú tentokrát hostila popredná Spolková vysoká technická škola ETH v Zürichu. Slovenskú republiku reprezentovali štyria talentovaní gymnazisti a v konkurencii 348 súťažiacich z 89 krajín sveta získali všetci štyria medaily:

  • Richard Grešák (Evanjelické Gymnázium Jána Amosa Komenského v Košiciach): strieborná medaila
  • Tomáš Iliaš (Gymnázium V. B. Nedožerského, Prievidza): strieborná medaila
  • Matej Škubla (striebro, Gymnázium Grösslingová 18, Bratislava): strieborná medaila
  • Adam Benjamin Plšek (Gymnázium V. B. Nedožerského, Prievidza): bronzová medaila

V neoficiálnom poradí medailovej úspešnosti sa tak Slovenská republika umiestnila na výbornom 22.-24. mieste spomedzi všetkých 89 krajín.

Medzinárodná chemická olympiáda je najprestížnejšia celosvetová súťaž stredoškolákov v chémii. Aj keď sa táto súťaž upriamuje na žiakov stredných škôl, súťažné úlohy svojou náročnosťou a rozsahom výrazne prekračujú úroveň stredoškolskej chémie.

Štvorčlenné súťažné družstvo SR sa na MChO vyberá z najúspešnejších účastníkov republikového kola ChO v kategórii A, ktorí absolvujú náročnú špecializovanú prípravu na prípravných výberových sústredeniach, organizovaných SK ChO a NIVAM-om v odbornej spolupráci s Prírodovedeckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave, Fakultou chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave a Prírodovedeckou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Vďaka vysokej úrovni domácej ChO a systému špecializovanej prípravy sa Slovensko na MChO dlhoročne veľmi dobre prezentuje a naše reprezentačné družstvo sa už tradične umiestňuje v prvej tretine až polovici poradia zúčastnených krajín.

Slovenská delegácia na 55. Medzinárodnej chemickej olympiáde
Účastníci 55. MChO v Zürichu, zľava: Tomáš Iliaš, Martin Putala, Matej Škubla, Tibor Dubaj, Adam Benjamín Plšek, Richard Grešák a Rastislav Serbin.
Slovenský preklad zadaní teoreticých úloh IChO 2023
Slovenský preklad zadaní teoretických úloh IChO 2023 - brožúra vo formáte PDF sa otvorí po kliknutí na obrázok.

Naši žiaci súťažili v riešení teoretických a praktických úloh z rôznych oblastí chémie. Na riešenie každej časti mali k dispozícii 5 hodín.

Praktické úlohy boli tri:

  • príprava dvoch produktov z para-metoxyacetofenónu reakciami s bielidlom pri rôznych reakčných podmienkach: syntéza, izolácia a prečistenie produktov, ich TLC analýza,
  • komplexometrické stanovenie obsahu vápnika a železa v železnej rude (reprezentovanou roztokom chloridu železitého a vápenatého v zriedenej kyseline chlorovodíkovej) priamou a spätnou titráciou s EDTA,
  • kvalitatívna analýza mokrou cestou dvoj- až trojzložkových zmesí siedmych katiónov (Na+, K+, Ag+, Ca2+, Ba2+, Mn2+, Fe3+) a siedmych aniónov (Cl, I, AcO, NO3, S2−, SO42−, PO43−) v šiestich vzorkách.

V teoretickej časti riešili súťažiaci desať úloh, a to z oblasti analytickej, anorganickej, fyzikálnej a organickej chémie. Úlohy sa týkali nasledujúcich oblastí:

  • molekulového diagnostického zobrazovania pomocou zlúčenín izotopu technécia 99Tc,
  • elektrochemickej redukcie oxidu uhličitého na etanol na elektróde pokrytej penovou zliatinou medi a striebra,
  • umelej fotosyntézy – fotochemickým štiepením vody na (salen)kobaltnatom komplexe,
  • prípravy, vlastností a priestorovej štruktúry fluórovaných hypervalentných zlúčenín telúru a jódu,
  • odsírovania palív v petrochemickom priemysle pomocou vodíkom asistovanej desulfurizácie a štúdiu procesov na katalyzátore na báze MoS2 nanesenom na SiO2,
  • priamej konverzie metánu na metanol pomocou molekulového kyslíka na meďnatom zeolite a premene metanolu na cenné alkénové produkty,
  • analýze kinetiky enzýmových reakcií prebiehajúcich podľa Michaelisovho-Mentenovej mechanizmu,
  • Nazarovovej elektrocyklizačnej reakcie využívanej pri príprave cyklopentanónov z divinylketónov,
  • využitia dekarboxylačnej elektrolýzy karboxylových kyselín v organickej syntéze,
  • a syntézy Pasireotidu ako oligopeptidového liečiva (vyvinutého farmaceutickou spoločnosťou Novartis na liečbu Cushingovho syndrómu) s využitím chrániacich skupín.
Slovenský preklad zadaní praktických úloh IChO 2023
Slovenský preklad zadaní praktických úloh IChO 2023 - brožúra vo formáte PDF sa otvorí po kliknutí na obrázok.

Členmi medzinárodnej poroty, ktorá riešila preklad a opravu úloh a riešení, boli doc. RNDr. Martin Putala, PhD. (vedúci delegácie, Univerzita Komenského v Bratislave), RNDr. Rastislav Serbin, PhD. (Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach) a Ing. Tibor Dubaj, PhD. (Slovenská technická univerzita v Bratislave).

Za úspechy našich reprezentantov na MChO vďačíme talentu a pracovitosti súťažiacich, učiteľom na gymnáziách, ktorí ich podchytili a nasmerovali (prof. Gabriela Podracká, Košice; prof. Miroslav Kozák, prof. Viera Babišová, prof. Sylvia Martinkovičová, Prievidza; prof. Tomáš Jajcaj, prof. Eva Homolová, prof. Soňa Mikušová, Bratislava) a pedagógom z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, Prírodovedeckej Fakulty UPJŠ v Košiciach a Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorí ich na súťaž pripravovali.

Nemalú úlohu v podchytení talentovaných chemikov má tiež každoročne organizovaná Letná škola chémie, podporovaná najmä Slovnaftom, a.s., či jej predvoj Letná škola mladých chemikov a nadstavbové pokračovanie Letnej školy chémie ako vyvrcholenie korešpondenčného seminára, podporené Prírodovedeckou fakultou UK.

Po troch rokoch opäť naživo – úspech Slovenska na 55. Medzinárodnej chemickej olympiáde v Zürichu Read More »